להתחרדן בארץ החרדונים

ארץ החרדונים הוא אתר טבע שמתפרש על פני שטח של כ-140 דונם, סמוך לכביש הערבה ופארק הצפרות של אילת.

בארץ החרדונים תמצאו מאות מחילות של חרדוני-הצב המצויים. אוכלוסייתו של חרדון-הצב הולכת ומצטמצמת ברחבי הארץ אך דווקא בארץ החרדונים הם חיים בשקט ובשלווה בזכות שמירה מוקפדת של קק"ל, רשות הטבע והגנים ועיריית אילת. ארץ החרדונים היא למעשה אזור מחייה טבעי שבו ואפשר לבקר ולראות מקרוב חרדון-צב מצוי - זוחל גדול ומרשים. אורכו עד קצה הזנב עשוי להגיע ל- 80 ס"מ ומשקלו לשלושה ק"ג. לרבים הוא עשוי להזכיר תנין קטן אך אל דאגה, מדובר בבעל חיים תמים למדי הניזון בעיקר מעלים של צמחי מדבר המספקים לו את המזון ואת המים.  

חרדון-צב מצוי תלוי לקיומו בעצי שיטה, כך שחרדון-צב רעב מסוגל לטפס על ענפי השיטים כדי לאכול את עליהם. כמו לחבריו הזוחלים, גם לו יש דם קר והוא נעזר באנרגיית השמש כדי לחמם את גופו. בשעות הבוקר נוהג חרדון-הצב לרבוץ ליד פתח המחילה ו"להתחרדן" - לקלוט קרני שמש ולהתחמם. בהתאם לכמות האנרגיה שקלט משתנה צבע גופו מאפור כהה בטמפרטורות נמוכות לצהוב-בהיר בטמפרטורות גבוהות. חרדון-הצב פעיל בעיקר בעונות החמות של השנה ובשעות האור, בחורף ובשעות החשיכה מסתתרים החרדונים בעומק המחילות.

בארץ החרדונים אפשר לטייל בשבילים ולהגיע גם לתלולית שעליה מצפור החרדונים המשקיף על כל השטח וגם על פארק הצפרות שממזרח. אפשר לשלב את הטיול ולצעוד כ- 100 מטר לכיוון מזרח ולהשתלב בשביל של פארק הצפרות, ליד מצפור הדורסים של הפארק.

קק"ל סללה שביל לרוכבי האופניים העובר בין המחילות. השביל נוח מאוד לרכיבה ולהליכה לכל המשפחה. 

הכניסה ללא תשלום

חשוב לדעת: החרדונים פעילים בעיקר בעונות החמות בשנה וחשוב לא להפריע להם. חשוב לא להאכיל את חרדוני-הצב; האתר נגיש לבעלי מוגבלויות.

איפה: 3 ק"מ צפונית לאילת, פנייה מזרחה מכביש הערבה (כביש 90, בין סימני ק"מ 15-14) למסוף הגבול ערבה (כביש 109) ונסיעה דרומה; אפשר להגיע רגלית בהליכה מקיבוץ אילות. 

מתי: מידי יום, בשעות החמות (10:00-14:30)
 

www.kkl.org.il/forestsearch/eretz-hachardonim.aspx